ÇAYIN TARİHİ

 

" Damağınızdaki  Doyumsuz Tad"

İYİ ÇAY DEMLEME

ÇAY HAKKINDA BİLGİ


  Rize: Trabzon'un 75 km doğusunda, şişkin yeşil yastıklara benzeyen çay fideleriyle kaplı bir dağın eteğinde kurulmuştur. Bu tipik Karadeniz şehrindeki 16. yüzyıl İslam Paşa Camii ile Ceneviz kalesinin kalıntıları mutlaka görülmelidir. Tüm yörenin harika panoramik manzarası Ziraat Parkı'ndan gözlemlenebilir. İyi kalite, renkli, yazlık, hafif dokumalar Rize bölgesine hastır. Yazın, Çay Festivali sırasında Karadeniz'in en iyi çayı buradan alınabilir. Artık Atatürk Müzesi olan Mehmet Mataracı Konağı'nda Atatürk'e ait bazı eşyalar yanında, bölgeden çıkarılan etnoğrafik eserler de sergilenmektedir. Ardeşen'den sonra, yoldan içeri kısımlara Rize'den doğuya gidildiğinde, bir akarsuyun iki kıyısında kurulu güzel, küçük Canlıhemşin kasabasına ulaşılır. Yakınında, kano sporu için ideal olan Fırtına Vadisi, güzel Zir Kalesi ve Bizans döneminden kalma taş köprüler bulunmaktadır. İnişli yokuşlu Ayder çayırlıklarından geçerken, mevcut birçok kaplıcadan birinde dinlenebilinir. Dağa tırmanmayı sevenler için Kaçkar Dağları'na doğru burası en iyi başlangıç noktasıdır. Zümrüt diziler, dağcılar için Türkiye'nin en iyi örnekleridir, ve çok çaba gerektirir. Kaçkar Dizisi'nde güzel Kaçkar Dağları Milli Parkı yer almaktadır. Rize'nin güneyindeki dağlarda dünyaca tanınan besleyici Anzer balı ile bilinen Anzer köyü aynı zamanda botanik özelliği ve yürüyüşlere elverişliliği açısından hoş bir mekandır. Anzer ve İkizdere Yaylaları arasındaki İkizdere Kanyonu planör tarzı uçuş sporu için önemli bir noktadır. Aynı zamanda, buradan yöreyi kuşbakışı ile seyretmek mümkündür. Rize'nin yanındaki Çayeli, Pazar, Ardeşen, Of ve Fındıklı kasabalarının hepsi astropikal iklimin kesif yeşilliklerinin ve geleneksel dağ evlerinin hakim olduğu yerlerdir. Çamburnu sahili çam ağaçları, göç ederken burada duraklayan pek çok kuş çeşidi ile dinlenmek ve fotoğraf çekmek için çok hoş bir alan yaratır.
Yüzölçümü :3.920 km²
Nüfus :348.776 (1990)
İl Trafik No :53
Telefon Kodu :+90 464
İlçeleri :Rize (merkez), Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar.
İlgi Çekici Yerler :Andon ve Çamlık Orman İçi Dinlenme Yerleri, Ayder, Cimil, Çat, Başhemşin, Ovit ve Palovit Yaylaları, Ayder Kaplıcası, Andon ve Şimşirli İçmeleri, Rize, Çayeli ve Pazar (Kız Kulesi) Kaleleri, Kale-i Balâ, İslam Paşa, Gülbahar, Cafer Paşa Camileri.
Komşuları :Bayburt, Erzurum, Artvin, Trabzon

MÜZE
Rize Müzesi Adres: Rize Tel: (464) 214 02 35
Etnografya Müzesi Adres: Müftü Mah. Kirazlık Sok. No:2 - Rize Tel: (464) 213 04 29

ÖNEMLİ GÜNLER

Kurtuluş Günleri
Rize'nin Kurtuluşu Rize 2 Mart
Çayeli'nin Kurtuluşu Çayeli 9 Mart
Pazar'ın Kurtuluşu Pazar 10 Mart
Ardeşen'in Kurtuluşu Ardeşen 12 Mart
Fındıklı'nın Kurtuluşu Fındıklı 11 Mart

Festivaller
Rize Çay Festivali Rize Haziran Ayının Son Haftası
İkizdere Çağrankaya Turizm Şenliği İkizdere Ağustos Ayının 3. Haftası
Anzer Bali Şenlikleri Anzer Ağustos Ayının 4. Haftası

Mahalli Kutlama Günleri
Atatürk'ün Rize'ye Gelişi Rize 17 Eylül

Rize'ye gelip de;
Rize Kalesi'ni görmeden,
Kale-i Bala'yı görmeden,
Pazar- Kız Kulesi'ni görmeden,
Ayder'de kaplıcaya girmeden,
Dünyaca ünlü Anzer balını tatmadan,
Çayeli'nde denize girmeden,
İkizdere Çamlık'ta kuş gözlemeden,
Laz böreği yemeden,
Hamsili ekmek yemeden,
Hamsi pilavı yemeden,
Rize kavurmasi almadan,
Rize çayı almadan,
dönmeyin!


 

 

 


 

 

BEYÇAY BAYİLİKLER VERİLECEKTİR TEL : +90 464 214 54 11                                                       BEYÇAY BAYİLİKLER VERİLECEKTİR TEL : +90 464 214 54 11                                              BEYÇAY BAYİLİKLER VERİLECEKTİR TEL : +90 464 214 54 11                                BEYÇAY BAYİLİKLER VERİLECEKTİR TEL : +90 464 214 54 11

  Nisan 1, 2006

YENİ HABER Türkiye'de 20. yüzyıl başlarında genç cumhuriyetimiz ile başlayan, 1937 yılından sonra hızla gelişen çay sektörümüz, bugün ağır problemler ile karşı karşıya bulunmaktadır.
Haberin Devamı İçim Tıklayın..

 Nisan 1, 2006
  ÇAY ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ
Çay Üretiminde Türk Gıda Kodeksine ve TSE Standartlarını Uygun Olarak Üretilen Beyçay Ürünlerin Üretim Süreci....
Devamını Okumak İçin.....

                             ANA SAYFA    HAKKIMIZDA     ÜRÜNLER     İLETİŞİM    TV REKLAMLARI    RİZEMİZ   FIKRALAR
Beycay.Com 2006 Tüm Hakları Saklıdır Rize Web Tasarim

Sitetag Ping your blog, website, or RSS feed for Free